Tento nápad se zrodil na počátku roku 2019, kdy jsme na Hvězdárně a planetáriu Brno diskutovali možnosti, jakým způsobem připomenout 50. výročí přistání člověka na povrchu našeho kosmického souseda. Kromě představení v planetáriu jsme oslovili multimediální architekty VISUALOVE, Jana Macháta a Michala Oklešťka, kteří navrhli desetimetrový, fotorealistický model Měsíce. Zasazen v parku na Kraví hoře, mohl se stát zajímavým fotospotem, navíc doslova na dotyk všech kosmoplavců.
Výroby se ujala firma Kubíček, mezinárodně známá především tvorbou horkovzdušných balonů brázdících nebe po celém světě. Desetimetrová velikost přitom byla zvolena jako největší možná – kvůli technickým i praktickým omezením. Ostatně tiskový podklad měl neuvěřitelné rozlišení 100 000 x 40 000 pixelů, a i když jsme měli k dispozici velmi podrobné fotografické mapy, bylo nezbytné je pixel po pixelu zkontrolovat a ručně na nich odstranit kazy, chyby soutisku a další artefakty. Měsíční texturu totiž stáhnete z internetu docela snadno, aby však vypadala dokonale i při pohledu zblízka, musí si ji „do parády“ vzít grafik i astronom. Kontrolní nátisky, zkoušky osvětlení i diskuze nad podobou švů, způsobu uchycení kotvících lan nebo natočení modelu, jsou pak nezbytnou součástí celé realizace. To je základ úspěchu.
Dílo bylo dokončeno a v pátek 19. července 2019 jsme osvětlený Lunalón (jméno vyšlo z označení „lunární balon“) poprvé ukázali brněnské veřejnosti. Dorazily stovky přihlížejících. Druhý den, tedy v sobotu 20. července, jich byly již tisíce. A v neděli, kdy jsme model vystavili naposledy, následoval kolaps dopravy v ulicích kolem hvězdárny…
Umělý Měsíc o průměru 10 metrů přitahoval pozornost jak návštěvníků, tak médií. Bylo fascinující sledovat zástupy lidí, kteří si s sebou přinesly deky, lahve sektu a další neřesti, aby se nechali unášet příjemnou hudbou a pohledem na model zasazený do veřejného parku, z jehož vrcholu na vše shlížela budova Hvězdárny a planetária Brno. Paradoxem doby bylo, že tehdy bez povšimnutí zářil na pozemské obloze, v dálce takřka 400 tisíc kilometrů, skutečný Měsíc krátce po úplňku.
Bylo zřejmé, že se nám podařilo vytvořit něco unikátního: vizuálně zajímavý model vesmírného tělesa, který umocnil naše představy o podobě popularizace astronomie. Tedy, že veřejnost nepoučujeme, ale inspirujeme k zájmu o vědu.
Není proto divu, že v následujícím roce vznikl model planety Země (Terralóna), následovaný v roce 2021 modelem Marsu (Marsmeloun) a v roce 2022 modelem Slunce alias Heliosférou (poslední jmenovaný s texturou v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra).
Právě se čtvrtým výtvorem jsme v létě 2022 zřejmě překročili pověstný Rubikon – nikdy v historii na žádnou naši akci nedorazilo tolik návštěvníků! Konzervativní odhady počtu těch, kteří v jednom týdnu absolvovali pouť na Kraví horu, kde se nachází Hvězdárna a planetárium Brno, aby se zúčastnili večerní „oslavy“ krásy našeho koutu Sluneční soustavy, dosahují 60 tisíc!
Záběry osvětlených modelů opět zaplavily sociální sítě a jejich věhlas přesáhl hranice města Brna a vlastně i České republiky. Ostatně reportáž o dění na Kraví hoře vydala i prestižní tisková agentura Reuters.
Organizačně se přitom jednalo o komplikovanou akci. Začíná se chystat půl roku dopředu, dva měsíce před prvním vystavením se spouští reklamní a mediální kampaň, měsíc předem se natáčí propagační videoklip s novým modelem, přímo na místě se ve dnech výstavy pohybuje několik desítek pracovníků a dobrovolníků.
Naše strategie je během 7 dní v červenci ukázat nový model, dalších 7 dní v srpnu pak předvést všechny, které máme. Využíváme k tomu unikátní dispozici veřejného parku, který má podobu amfiteátru se svažitým hledištěm a velkou plochou pod ním. Každý z obřích modelů potřebuje nepřetržitý dozor nejméně dvou pracovníků, navíc musí být k dispozici meteorologická služba (déšť nevadí, nebezpečný je vítr), ostraha, úklid odpadků, moderátor, zvuková i světelná režie a samozřejmě pracovníci zajišťující provoz Hvězdárny a planetária Brno. Jsme také ve spojení s Dopravním podnikem města Brna, který k nám zajišťuje dopravu (v kratší intervalech a nad rámec jízdních řádů), a Městskou policií Brno, aby nám pomohla organizovat dopravu v přilehlých ulicích.
Reportáže v lokálních rozhlasových stanicích, průběžné informování na www stránkách hvězdárny, stejně jako sociálních sítích, jsou samozřejmostí. Vše pečlivě dokumentujeme fotograficky i v podobě nejrůznějších videí. Nemalý význam měla i propagace Hvězdárny a planetária Brno – vznikaly totiž tisíce selfie, které vzápětí zaplavily sociální sítě… nápaditost fotografů byla podivuhodná, ostatně tyto snímky se staly součástí prezentace města Brna i mnohých tiskových agentur, kde vyhrály nejednu cenu.
Od počátku je ale základem důraz na krásu – schválně naši akci nedoprovází žádné prodejní stánky ani jiné atrakce. V parku pouze zní ambientní hudba (v roce 2022 v souvislosti s modelem Slunce inspirovaná rádiovými ruchy skutečného Slunce), výjimečně přerušovaná krátkým výkladem o vystavovaných modelech. Cílem není nic jiného než vytvořit až surrealistické zátiší sestavené z obřích „vesmírných“ koulí, z pohledu na něj si lidé odnášejí příjemný pocit a možnou inspiraci k zájmu o astronomii. Nic víc, nic míň.
V průběhu času se na dalších místech, někdy ve spolupráci s námi, jindy nikoli, objevily podobné, více či méně zdařilé modely stejných těles Sluneční soustavy. Proč ne, nemáme na ně patent a ve světě se běžně prodávají. Expozice, které organizuje Hvězdárna a planetárium Brno, ale nejsou jen o oněch obřích modelech. Doprovází je speciální pořady v digitálním planetáriu, volně přístupné kino pod otevřeným nebem, kde promítáme vědecko-fantastické filmy, komentované prohlídky a také nejrůznější videokomentáře. Z parku, kde je vystavujeme, vysílají televizní i rozhlasové stanice, slouží také jako kulisa pro natáčení videoklipů a vzdělávacích dokumentů. V roce 2022 jsme navíc přímo na místě zorganizovali sraz fanoušku Hvězdných válek a také všech milovníků světla a tmy (světlušek a světlušáků). Dorazily jich tisíce!
Obří modely vesmírných těles se rychle staly jedním ze symbolů našeho města, které je městem univerzit, technologických firem a nyní i vesmíru. Popularita našich modelů roste exponenciálně a my se s jejich pomocí snažíme posouvat hranice propagace a medializace astronomie. Ostatně, přijeďte se přesvědčit na vlastní oči – nikde jinde takovou přehlídku v největším možném měřítku neuvidíte.
Jen a pouze u Hvězdárny a planetária Brno.